x
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Filtre
{{ CAT. NAME }}
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER
3 4

Silikon Tabancası

Silikon tabancası, çeşitli kullanım alanına sahip temel işlevi yüzeyleri veya birbiriyle ilişkili gereçleri yapıştırmak, sabitlemek için kullanılır. Günlük hayatımızda hemen hemen her yaştan bireyin kimi zaman hobi işleri için kullandığı kimi zamanda profesyonel işler için kullandığı yapıştırma tabancasıdır. Hobi işlerinde, ahşap metal yapıştırmada, derz dolgu silikonları ile yüzeydeki çatlak ve boşlukları doldurma için çeşitli alanlarda kullanılır. Silikon tabancaları günlük işlerde yapıştırma veya doldurma işlemi gereken uygulamalarda  kolaylıkla kullanım sağlar, işlevsel ve ergonomik yapısıyla çok fazla tercih edilmektedir.

Oldukça pratik bir kullanım sunan silikon tabancaları ile evinizdeki çatlakları ya da su sızdıran yerleri kolayca kapatabilir, onarabilirsiniz. Evlerde ya da hobi işlerinde kullanımının yanı sıra silikon tabancaları cam üretiminde, marangoz atölyelerinde, pvc montajlarında, kablo sabitleme işlemlerinde ve yapı yapımı süreçlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. 

Silikon tabancaları,soğuk silikon tabancası ve sıcak silikon tabancası olmak üzere iki ana gruba ayrılmaktadır. Bu sınıflandırmaya göre silikon tabancalarının kullanım alanı oldukça farklılaşmaktadır. Sıcak silikonlar genel olarak profesyonel olmayan alanlarında, ev gereçlerini yapıştırmak için veya hobi işlerinde kullanılmaktadır. Kağıt, karton, ahşap, metal, kumaş gibi yüzeylerde sıcak silikon tabancası kullanılmaktadır. Çocukların el becerisini geliştirmek için yapılan etkinliklerde kağıt, karton, plastik, deri, oyuncak, eva, köpük ve süs gibi çeşitli gereçlerle kullanılır. DIY adı verilen kendin yap işleri içinde sıcak silikon tabancası kullanılmaktadır. 

Soğuk silikon tabancaları ise izolasyon yalıtım, tamirat, küpeşte korkuluk,  balkon cam, mutfak tezgah yapıştırma gibi çeşitli profesyonel iş alanlarında kullanılmaktadır. Derz dolgu silikonları, dış cephe silikonları, kimyasal dübel gibi izolasyon uygulamasında kullanılan silikon ve dübel çeşitleri ile birlikte de kapı pencere montajı, derz dolgu uygulamaları, dış cephe uygulamaları vb alanlarda kullanılmaktadır. 

Silikon tabancası kullanım amacına ve yerine göre çeşitleri bulunan bir ürün olduğu için her silikon tabancası her yüzey ve üründe kullanılmamaktadır. Bu sebeple kullanım amacına göre silikon tabancası seçip kullanmanız çok önemlidir. Sıcak silikon tabancası kullanılması gereken noktalarda soğuk silikon tabancası ya da soğuk silikon tabancası kullanılması gereken yüzeylerde sıcak silikon tabancası kullanılması yanlış bir uygulamayı ortaya çıkarır. Bu yanlış uygulama silikon tabancasının ve kullanılan gereçlerin zarar görmesine sebep olur. 

Sıcak silikon tabancası uygulama sırasında ısıyı fazla alacağı için silikon tabancasının ucunun metal uçlu olması tavsiye edilir aksi halde plastik uçlar yüksek ısı karşısında çabucak eriyerek silikon tabancanızı kullanmanızı engeller. Soğuk silikon tabancası kullanırken ise uygulama yapacağınız alana uygun boyut ve özelliklere uygun silikon veya kimyasal dübel seçerek o ürünün kalınlık ve boyutlarıyla eş silikon tabancası seçmelisiniz. Geniş, büyük veya uzun silikon tabancalarına kısa 410 ml kimyasal dübel koyup uygulama yapmak mümkün olmayacaktır bu sebeple bu ayrıntıya dikkat edilmelidir. Gördüğünüz üzere silikon ve kimyasal dübel tabancası seçiminde ve kullanımında pek çok kriter mevcuttur. Bu kriterlere dikkat ederek uygulama yaptığınız silikon tabancalarını uzun yıllar boyunca deforme olmadan kullanabilirsiniz. 

Soğuk silikon tabancaları temel olarak sızdırmazlık silikonları, izolasyon silikonları, kimyasal dübeller gibi çeşitli izolasyon ürününün düzgün ve boşluk kalmayacak bir şekilde uygulanmasını sağlamak için üretilmiştir. Soğuk silikon tabancası silikon veya kimyasal dübelin yüzeyde minimum kimyasal uygulanarak boşlukları doldurmasını ve yüksek performans sağlamasına yardımcı olmaktadır. Soğuk silikon tabancası sızdırmazlık silikonu olarak da adlandırılmaktadır.  

Silikon Tabancası Çeşitleri

Silikon tabancası çeşitleri kullanım alanına göre farklılık gösterir. Silikon tabancaları, sıcak silikon tabancası ve soğuk silikon tabancası şeklinde iki farklı çeşitte üretilmektedir. Sıcak silikon tabancaları hobi ya da üretim işlerinde yapıştırma amaçlı kullanılırken, soğuk silikon tabancaları ise daha genel işlerde kullanılmaktadır. Soğuk silikon tabancalarını lavabo, duşakabin, pencere kenarları gibi alanlarda ya da tamirat işlerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Soğuk silikon tabancaları yalıtım işlerinde de sıklıkla tercih edilmektedir. Soğuk silikon uygulaması yapılmadan önce uygulanacak olan alanın titizlikle temizlenmesi doğru uygulama için önem teşkil etmektedir. Silikon tabancası seçiminde uygulama yapılacak olan alanın özellikleri ya da hangi amaçla kullanılacağı göz önünde bulundurulmalı ve silikon tabancası seçiminizi bu doğrultuda gerçekleştirmelisiniz.

Soğuk silikon tabancası sızdırmazlık tabancası olarak adlandırılmaktadır ve sızdırmazlık tabancalarının da iki ana çeşidi mevcuttur. Bu silikon tabancası çeşitleri profesyonel ve amatör silikon tabancaları olarak adlandırılmıştır. Bu silikon tabancaları genel olarak inşaat sektöründe ve yapı tamirat, duşakabin, tezgah, lavabo gibi alanların yapıştırılmasında rol oynamaktadır. Sosis mastik silikonlar için ise sosis tabancası silikon tabanca çeşitleri içerisinde bulunmaktadır. 

Temel düzeyde evde yapacağınız hobileriniz için uygulamayı tercih edeceğiniz silikon tabancası çeşitleri sıcak silikon tabancalarıdır. Pratik ve dayanıklı yapısı ile günlük işlerinize de oldukça yardımcı olan silikon tabancası çeşididir. Sıcak silikon tabancaları elektronik devrelerde, ahşap ve metal yüzeylerde yüksek ısıya maruz kalarak en iyi yapışma işlemini sağlar. Günlük yaşamda her alanda kullanılma imkanı bulunduğu için sıcak silikon tabancaları en çok revaç gören sık kullanılan silikon tabancası çeşididir.

Soğuk silikon tabanca çeşitleri genel olarak yalıtım uygulamaları için tercih edilmektedir. Sıcak silikon tabanca çeşitleri ile neredeyse tamamen zıt özelliklerdeki ürünlerle birlikte kullanılmaktadır. Soğuk silikon tabancası genelde tüp halinde sıvı ve homojen bir yapıya sahip silikon mastik ve kimyasal dübeller ile kullanılırken sıcak silikon tabancası çeşitleri katı mum şeklinde silindir silikonlar ile kullanılmaktadır. Soğuk silikon tabancalar kullanılırken silikon ve kimyasal dübellerin sıkma ucu kısmını verev şeklinde keserek düzgün bir şekilde uygulama yapılması gerekmektedir. Aksi halde silikon ve kimyasal dübeller düz küt uç şeklinde kesilip uygulanırsa yüzeyde bulunan boşlukları tamamen dolduramaz bu durumda da ısı yalıtımı yapılması gerektiği gibi uygulanmamış olur. Soğuk silikon tabancasının kullanımı işlevsellik için çok önemlidir. Eğer yanlış uygulama yapılırsa istenilen sonucu vermez. 

Silikon Tabancası Fiyatları

Silikon tabancası inşaat, küpeşte, marangozluk, yapı işleri gibi çeşitli alanlarda her alet çantasında kesinlikle bulunması gereken bir üründür. Her sektörde yapılan işi uygulanan alanı mükemmelleştirmek için sıklıkla tercih edilmektedir.Silikon tabancası fiyatları, silikon tabancasının modeline, çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Silikon tabancası fiyatlarını etkileyen diğer özellikler arasında silikon tabancasının üretildiği malzeme, silikon tabancasının boyutu, markası ve menşei de silikon tabancası fiyatlarının belirlenmesinde rol oynamaktadır. 

Havalı silikon tabancası, pnömatik silikon tabancası, soğuk silikon tabancası, sıcak silikon tabancası, sosis mastik tabancası, poliüretan köpük tabancası gibi diğer birçok silikon tabancası çeşidi farklı uygulamalarda farklı tasarımlarla kullanılmaktadır. Her alan ve yüzey için özel tasarlanan silikon tabancaları uygulanan yüzey ihtiyaçlarını karşıladığı için fiyatlarına da etki etmektedir. 

Tomax silikon tabancası, kimyasal dübel tabancası, köpük tabancası, standart silikon tabancası ve ihtiyacınız olan izolasyon ürünleri çeşitlerine web sitemizden ulaşabilir, uygun fiyat avantajı ve güvenle satın alabilirsiniz.

Silikon Tabancası Nasıl Kullanılır

Silikon tabancası kullanımında sıcak silikon tabancası kullanımı ve soğuk silikon tabancası kullanımı farklılık göstermektedir. Sıcak silikon tabancasının birlikte kullanıldığı ürünler ve soğuk silikon tabancasının birlikte kullanıldığı ürünler farklıdır ve kullanım işlevleri de  farklılaşmaktadır.

 Sıcak silikon tabancası elektrikli veya şarjlı halde kullanılabilmektedir. Elektrikli şarjlı silikon tabancası kullanırken silikon tabancasının mumu eklenmelidir. Ardından silikon mumun tabancanın içerisinde bulunan yatağına tamamen yerleşmesi için silikon tabancasının tetiğine birkaç kez ard arda basılmalıdır. Silikon mumun yerleştiğine emin olunca silikon tabancasının fişini prize takıp birkaç dakika beklenmelidir. Silikon tabancası ısındığında tetiğe tekrardan basılır eğer silikon mum dışarı çıkıyorsa sıcak silikon tabancası kullanım için hazır demektir. Silikon mum dışarı çıkmıyorsa birkaç dakika daha silikon tabancasının ısınmasını beklemeniz gerekmektedir. Şarjlı sıcak silikon tabancası ise elektrikli sıcak silikon tabancası gibi kullanılmaktadır sadece bu silikon tabancası çeşidinde kullanım esnasında elektriğe ihtiyaç duyulmamaktadır. 

Soğuk silikon tabancası kullanımında ise uygulama yapılacak alan su, yağ, toz vb ürünlerden arındırılmalıdır. Ardından silikon tabancası ile birlikte kullanılacak silikon veya kimyasal dübelin uç kısmını verev keserek uygulamaya hazır hale getirilmeli. Soğuk silikon tabancasının hazne kısmında bulunan uzun demiri tetiğe yakın yerde bulunan metal pime basarak hazne dışarısına almak gereklidir. Ardından silikon tabancasını boş haznesine uygulama için hazır hale getirilen silikon yerleştirilir. Pime tekrardan basılarak bu sefere yerleştirilen silikon veya kimyasal dübelin içerisinde bulunan kimyasal yapıyı tetiğe basarak çıkarmalıyız. Uygulama esnasında tetiğe basarak rahatlıkla silikon tabancasını kullanabilirsiniz. 

silikon tabancası.jpg (5 KB)

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.