x
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Filtre
{{ CAT. NAME }}
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER
3 4

Matkap Uçları

Matkap uçları, çeşitli kullanım alanlarına göre üretilmiş kesme, delme, sıkma ve kırma gibi işlemleri sağlayan paslanmaz çelikten üretilmiş ürünlerdir. Genelde matkap ucu denildiğinde 3 çeşit matkap ucu akla gelmektedir. Bunlar metal delme matkap ucu, ahşap delme matkap ucu ve beton delme matkap uçları’dır. Ancak farklı amaçlar için kullanılan çeşitli matkap uçları vardır. Sıkma vidalama matkap uçları olarak bilinen bits uçları, kesme kırma işlemleri için kullanılan sds keskiler, sds plus murç keskiler ve delme granit kesme için kullanılan pançlar, taşlamalarda matkap ucu çeşididir. 

Matkap uçları sap, gövde ve uç olmak üzere 3 ana kısımdan oluşmaktadır. Matkap uçlarının gövde kısımları spiral bir görünüm ve yapıdadır. Bu spiral görünümler daha sık veya seyrek olabilir. Sık spiralli matkap uçları daha dayanıksızdır ancak diğer matkap ucu çeşitlerine göre daha hızlı çapak boşaltımı yapar. Bu yüzden bu sık matkap uçlarına hızlı spiralli matkap uçları denir. 

Seyrek spiralli matkap uçları daha sert yüzeyler için kullanılır. Dolayısıyla daha dirençlidir. Yavaş spiralli matkap uçları denir. Matkap uçlarında bulunan spirallerin görevi delme işlemi yapılırken çıkan çapak ve talaşı boşaltmaktır. 

Matkap uçları kesici kenarları sayesinde deliğin iç çeperine daha az sürtünerek fazla ısı oluşumunu engeller. Matkap ucunun uç kısmı, yüzeyi keserek matkap ucunun içeri kolayca girmesini sağlar. Bu işlemi iki adet kesici kenarı sayesinde yapar. Matkap ucunda bulunan kesici kenarlar bileme işleminde 59 derecelik açıyı baz alınarak bilenmelidir. Farklı kullanım alanlarına sahip olan matkap uçları kimi zaman sert yüzeylerde kullanıldığı için 65+65 toplamda 130 dereceye çıkmaktadır kimi zaman ise plastik gibi sert olmayan yüzeyler için  45+45 toplamda 90 dereceye düşmektedir. Ancak 58+58 toplamda 118 derecelik bir açıyla bilenmiş bir matkap ucu genel ahşap, metal kullanımı için yeterlidir. 

Matkap ucu bileme sırasında matkap ucunun uç kısmında mavimtrak bir renk olursa bu rengin bittiği yere kadar matkap ucu kesilmelidir. Bu durum matkap ucunun çok fazla ısınıp aşınmasını gösterir ve matkap ucu kesilmeden kullanılmaya çalışılırsa delme işlemini gerçekleştirmez hatta matkabınıza zarar verebilir. Matkap ucunun yumuşamasını ve renk değiştirmesini önlemek için sık sık soğutma suyu kullanılmalıdır. Ancak hss denilen yüksek çelik kobalttan üretilen matkap uçlarında soğutma suyu kullanılmamalıdır. Aksi takdirde matkap ucu çatlayabilir. 

Matkap Ucu Çeşitleri ve Özellikleri

Matkap uçları işlevlerine göre çeşitlendirilmektedir. Delme işlemleri için, kesme kırma işlemleri için, sıkma vidalama işlemleri için ve taşlamalar için farklı matkap ucu çeşitleri mevcuttur. 

Delme işlemi için kullanılan matkap uçları;

  • Metal Delme Matkap Ucu; Sert çelik ve metal delmek için kullanılan matkap ucu çeşididir. Metal delme uçları keskin hatlara sahiptir. Hss matkap ucu olarak da adlandırılmaktadır. 
  • Beton Delme Matkap Ucu; Beton delme matkap ucu beton, duvar gibi sert yüzeylerde kullanılmak için üretilmiştir. Beton delme matkap ucu diğer matkap ucu çeşitlerinden farklı olarak kesinlikle matkabın darbeli modunda kullanılması gerekmektedir. Sds hilti uçları da beton, duvar delmek için kullanılmaktadır. 
  • Ahşap Delme Matkap Ucu; Ahşap delmek için kullanılan ahşap delme matkap ucu, matkap ucunun uç kısmında kılavuz merkezleme ucu denilen sivri bir çıkıntıya sahiptir. Bu kılavuz merkezleme ucu, ahşap üzerinde konumlandırma yapıp ahşap delme matkap ucunun kaymasını engelleyerek düzgün bir delme çapında delik açmasını sağlar. Ahşap matkap ucu ile metali ya da farklı yüzeyleri delemezsiniz. Ancak metal matkap ucu ile hem ahşap hem de metal yüzeyleri delebilirsiniz. Ahşap matkap uçlarının kullanıldığı alana bağlı boyutları değişmektedir. 10 mm, 6 mm 4 mm gibi ahşap matkap ucu çeşitleri mevcuttur.
  • Granit Mermer Delme Matkap Ucu; Granit mermer delme matkap ucu, Granit mermer gibi yüzeyleri delmek için kullanılır. Granit mermer delici matkap ucunun, uç kısmı elmaslıdır. Panç olarak da adlandırılmaktadır. 

Sıkma vidalama işlemleri için kullanılan matkap ucu çeşitleri;

  • Bits Uçları; Bits uçları matkap yardımı ile çeşitli vidaların yüzeye sabitlenmesi ve sıkılması işlemini sağlar. S bits uç,Ph bits uçları, pz bits uçları, torks bits uçları, Hex bits uçları, Robertsan bits uçları, Anti - Vandal bits uçları ve Alyan bits uçları olmak üzere çeşitleri mevcuttur. Sektörde genel olarak PH1, PH2, PH3, PZ1, PZ2, PZ3, T10, T20, T30, T40, T50 gibi bits uçları kullanılmaktadır.
  • Manyetik Bits Adaptörü; Sıkma ve vidalama işlemleri için çok farklı vida çeşitleri kullanılmaktadır. Her matkap bütün bu vida çeşitleri için uygun olmayabilir. Bu sebeple bits adaptörü kullanılmaktadır. Bir adaptör aracılığı ile hem bits ucunu uzatmış olup hemde bir matkapla çok çeşitli vidayı sabitleyip sıkabilme olanağı sunulmaktadır. 

Kesme kırma işlemleri için kullanılan matkap ucu çeşitleri;

  • Sds Keski; Sds keski, beton duvar gibi yüzeyleri sds matkap yardımı ile kırmaya yarayan sert çelikten üretilmiş aparattır. Uc kısmı düzdür. Duvarda bulunan fayans gibi malzemeleri kazmak için de kullanılabilmektedir.
  • Murç Keski; Murç keski sds keski gibi beton duvar gibi yüzeyleri kırmaya kesmeye yarar. Ancak murç keskinin uç kısmı düz değil sivridir.

Panç uç matkap uçları ise;

  • Mermer Granit Delme Pançları; Mermer granit delme pançları, delme, delik açma ve taşlamalar için kullanılan matkap ucu çeşitleridir. Mermer delici elmas uç olarak da adlandırılmaktadır.

Metal Delici Matkap Ucu

Matkaplar ev işlerimizden tutun ağır sanayi kesme delme işlerine kadar her alanda yardımımıza yetişiyor. Kullanılacağı alan göre farklı alternatifler barındıran matkap çeşitleri farklı fonksiyonlarda geniş kullanım alanları yaratıyor. Delme ve vidalama aşamalarında hayatımızın vazgeçilmezleri olan matkapların yeri ne kadar önemliyse kullanacağımız matkap uçları da çok fazla önem arz etmektedir. Metal delici matkap uçları, matkap ve akülü vidalamalarda darbesiz modda kullanılmalıdır. Kobalt ve titanyum metal delme matkap ucu çeşitleri de mevcuttur.

Matkap uçları ihtiyaca yönelik farklı boy, kalınlık ve materyallerle ayrılsa da matkap uçları genel olarak üç farklı kategoride incelenmektedir.Bu ayrım da en çok tercih edilen matkap ucu, metal delme matkap uçlarıdır. Metal matkap ucu, sert çelik delmek için matkap ucu, alüminyum ve metal yüzeylerde delik açıp delme işlemi sağlayan matkap ucudur. Paslanmaz çelik yüzeye sahip olan alanlar için HSS-E ya da titanyum kaplamalı matkap uçları size yardımcı olacaktır. Titanyum kaplamalı matkap ucu fiyatları klasik metal delici matkap ucu fiyatlarından daha fazla olsa da paslanmaz çelik üzerinde aşınmaya sebebiyet vermez.

Alüminyum, demir, dekota köpük pvc levhalarda, sunta ve ahşap yüzeylerde delme işlemi için metal delme matkap ucu kullanılır. Metal delme işlemini yaparken delinecek yüzeye bir miktar kesme yağı, bor yağı ya da atık yağ dökerek delerseniz metal delici matkap ucunuz aşınmamış olur ve metal delme matkap ucunu uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.  

Fiyat performans açısından bakıldığında hem daha uzun süreler kullanabilirsiniz hem de daha kaliteli işler çıkarmanıza olanak tanınır. Taşlanmış uç kısma sahip olan metal delici matkap uçları, içeriğinde demir materyali bulunmayan metal yüzeylerde kullanıma elverişlidir. 

Matkap ile betonda delik açmak için elmas uç kullanılması gerekmektedir.Matkabın betona sıkışması halinde matkap dönüş yönünü değiştirerek matkap ucunu çıkarabilirsiniz.

Metal Delici Matkap Ucu Fiyatları

Metal delici matkap uçları çelik, titanyum, kobalt veya alüminyum alaşımlardan üretilmektedir. Metal delici matkap ucu üretildiği malzemeden kaynaklı daha kaliteli ve dayanıklı olmaktadır. Farklı alaşımların birlikte kullanılması sonucunda metal delici matkap ucu fiyatları da değişmektedir. Metal delici matkap uçlarının boyu, kalınlığı, delme çapı gibi unsurlar metal delici matkap ucu fiyatlarını etkilemektedir.

Firmamız fabrikadan direk toptan satışlarla atölye ve kobiler için en kaliteli, en uygun toptan metal delme matkap ucu fiyatlarını web sitemizde sunmaktadır. İstediğiniz metal delme matkap ucu ölçülerini ve metal delme matkap ucu çeşitlerini size özel metal delme matkap ucu fiyatlarıyla almak için whatsapp iletişim hattımız ile görüşerek sipariş oluşturabilirsiniz.

Beton Delici Matkap Ucu

Bir diğer matkap ucu çeşidi olan beton delici matkap uçları, oldukça kaliteli yapıya sahiptirler ve bu sayede en zorlayıcı göreviniz de bile size aradığınız başarıyı sağlar. Beton yüzeylerde kullanılması için özel olarak üretilen beton delici matkap uçlarının kullanıldığı matkap çeşidi de oldukça önemlidir. Beton delici matkap ucu çeşitlerinin, uç kısımların da diğer matkap ucu çeşitlerinden farklı olarak elmas bulunmaktadır.

Beton delici matkap ucu çeşitleri, darbeli ve kırıcı özellikteki matkaplarla birlikte kullanılmaya uygun olarak üretilirler. Ancak gözenekli yapıya sahip levhalı duvar, tuğla gibi duvarlarda işlem uygulanacağı zaman beton delici matkap uçları darbesiz özellikli matkaplarla kullanılmalıdır. Aksi takdirde matkap ucunun kullanılacağı yüzey üzerinde zararlar oluşturma riski bulundurur. 

Kırılmaz delme ucuna sahip olan beton delici matkap uçları, dönme açısıyla en kısa sürede sizi hedefinize ulaştırmayı hedefler. Beton delici matkap uçları toz çıkarma kanalları sayesinde temiz çalışma olanağı da sağlamakta. Bu özelliğiyle beton delici matkap uçlarının kullanım ömrünün uzadığı yadsınamaz bir gerçektir. Fiyat performans ürün olma özelliğiyle beton delici matkap uçları, uzun yıllar sorunsuz kullanma şansı tanır.

Beton delici matkap uçları, gümüş ve gri renktedir. Beton delme uçları ile beton duvar darbe modu olan matkaplarla kullanabilirsiniz.Beton delici matkap ucunu kullanırken matkabınızın kesinlikle darbeli olması gerekmektedir. Matkap uçları üzerinde yazan 8 mm,12 mm, 15 mm, 25 mm gibi sayılar matkap uçlarının deldiği deliğin çapını belirtir. 

 

Beton Delici Matkap Ucu Fiyatları

Beton delici matkap uçları genellikle inşaat sektöründe kullanılmaktadır. Sert ve dayanıklı olan beton delici matkap uçları, matkap uçları arasında en çok tercih edilen matkap uçlarından biridir. Matkap ucu beton ve demir delicileri tek satın alabileceğiniz gibi piyasada set halinde bulunan beton delme matkap ucu seti alternatifi de bulunmaktadır. Bu beton delici matkap uçlarının fiyatları alacağınız adede, işlevine, markasına ve sağladığı özelliklere göre değişmektedir. Siz değerli müşterilerimiz de ihtiyacınız olan metal delici matkap ucu, beton delici matkap ucu ve diğer matkap ucu çeşitlerini güvenle satın almak için web sitemize göz atabilirsiniz.


Mermer Delici Elmas Uç

Mermer delici granit elmas uç, mermer delici granit panç veya router uç olarak da adlandırılmaktadır. Mermer, fayans, granit yüzeylerde delme işlemi sağlayan matkap ucu çeşididir. Metal, ahşap, alçıpan, cam, kartonpiyer ve pvc yüzeylerde de yuvarlak delik açmak için kullanılabilmektedir. Mermer delici granit pançların, uç kısmında elmas bulunmaktadır. 

Granit, mermer ve beton gibi sert yüzeylerde mermer delici elmas uçları kullanırken soğutma suyu kullanılmalıdır. Beton delici, metal delici matkap uçlarında olduğu gibi yüzeyle sık temasına ve kesme delme zorluğuna bağlı olarak mermer delici granit panç uçları da yumuşamaktadır. Bu durumda mermer delici elmas uç kullanılmayacak hale gelmektedir. Bu da soğutma suyunun matkap uçları üzerindeki önemini ortaya çıkarmaktadır.

Mermer delici elmas uçların 6 mm, 8 mm, 10 mm, 12 mm ve  14 mm gibi delme çapına sahip ölçüleri mevcuttur. Mermer elmas uçlarının kullanım alanına göre bu delme çapları da değişmektedir. Arıtma suyu çeşmesi için açılacak bir delme çapı ile ahşap masalara kablo geçişleri için açılacak bir delme çapı farklı olacaktır. Bu sebeple kullanılacak alan ve kişinin kullanım amacına göre dikkate alınarak mermer delici elmas uçları imal edilmektedir. 

SDS Hilti Matkap Ucu

Sds hilti matkap ucu, beton, duvar ve mermer gibi sert yüzeylerde delme kırma işlemini sağlamak için üretilmiştir. Hilti matkap uçları aslında beton delici matkap uçlarıdır. Hilti firmasının ürettiği matkap uçları kalitesi ve dayanıklılığı ile kısa süre içerisinde sektörde duyulup çok fazla tercih edilince zamanla bu matkap uçlarına hilti matkap ucu denmeye başlanmıştır. Darbeli matkaplar için kullanılan hilti matkap uçlarının sds plus matkap ucu ve sds max hilti matkap ucu olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır. Sds plus matkap uçları delme işlemlerini sağlayan delici matkap uçlarıdır. Sds max matkap uçları ise kırma işlemlerini sağlayan matkap uçlarıdır.

Genellikle hilti ucu seti halinde satışı sunulan sds hilti matkap uçlarının adet satışları da mevcuttur. Sds hilti ucu setlerinin içerisinde farklı ölçülere sahip beton deliciler, sds murç ve sds keskiler mevcuttur. Kimi zaman hilti ucu setlerine mandren ve hiltiyi matkaba çeviren ara adaptörlerde eklenir. Web sitemizde siz değerli müşterilerimiz için fabrikadan özel sds hilti matkap ucu fiyatlarını sunmaktayız. İstediğiniz hilti ucu ölçüleri ve özellikleri için whatsapp iletişim hattımızla iletişime geçip güvenle sipariş oluşturabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.