x
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Filtre
{{ CAT. NAME }}
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
3 4
Toplam 66 ürün görüntüleniyor.
Toplam 66 ürün görüntüleniyor.

Akıllı Vida

 Vida, hayatımızın her alanında yer alan genel amaçlı fonksiyonel ürünlerdendir. Çeşitli alanlarda farklı amaçlarla kullanılan vidaların temel amacı iki veya birden çok yeri birleştirmek ve bu birleştirme işlemini gerçekleştirirken tahribata sebep olmamaktır. Genellikle metalden üretilen vidalar silindirik gövdelerinde bulunan dişler sayesinde birleştirme işlemini kolaylıkla yapar. Yaşam alanlarımızda tamir ve tadilat işlemleri için vazgeçilmez bir yapı malzemesidir. Elektronik ev aletleri, mobilyalar, kapı pencereler, mutfak ve banyo dolabı gibi çeşitli alanlarda sıklıkla tercih edilir. Vidalarda bulunan dişler çivilere kıyasla daha büyük bir mukavemete sahiptir ve dişler vidanın yüzeyden kolay çıkmasını önler. Akıllı vidalar çoğu yüzeyde matkap yardımı olmadan kendi deliğini kendisi açarak kolay kullanım sağlar. Diğer vida çeşitlerinde önceden uygulama alanın matkap ve delici uçlar yardımı ile delinmesi gerekir. Vida çeşitlerinin sabitleyici özelliği dışında işleyişlerin oluşması ve sağlıklı çalışması için de kullanıldığını düşündüğümüzde hangi vidaların nerede kullanılması gerektiği konusu daha da önemli bir hal almaktadır. Vida çeşitleri pratik kullanım ile kişiler, atölyeler ve işletmelerde çok fazla tercih edilmektedir. Web sitemizde sunduğumuz hizmet ile atölye ve kobilere fabrikadan direkt uygun toptan vida fiyatları ile tüm toptan akıllı vida çeşitlerini temin etmekteyiz.

Akıllı vida, tüm vida çeşitlerinden farklı olarak sabitlenmesi istenilen yüzeye kendi deliğini açarak vidalama işlemi yapılmasını sağlayan vidaya denir. Vidalama işlemlerinde genel olarak kullanılan tüm vidalar yüzeye sabitlenmeden önce bir matkap yardımı ile önce yüzeyde küçük bir delik açılıp ardından matkap ucu değiştirilerek vidaya uygun uç takılıp vidalama işlemi tamamlanır. Ancak bu işlem hem zaman açısından hemde çalışma verimi açısından oldukça zahmetli bir yöntemdi. Akıllı vidaların üretimi ile bu zahmetli vidalama işlemi yerini akıllı vidalama işlemine bırakmıştır. Vidalama işlemi sırasında akıllı vidanın kendi deliğini açıp vidayı sıkması atölyeler için önemli bir gelişme olmuştur. 

Akıllı vidalar diğer bir ismi ile matkap uçlu vidalar olarak adlandırılmaktadır. Akıllı vidanın uç kısmının matkaplar ile uyumlu olması için tasarlanan uç kısmı akıllı vidalara bu ismi de kazandırmıştır. Matkap uçlu akıllı vidalar, muv akıllı vidalar gibi farklı kısaltma ve isimleri mevcuttur. Akıllı vidalar baş kısımları ile de çeşitlendirilmektedir. Mercimek başlı matkap uçlu akıllı vida, akıllı sac vidası, pul başlı matkap uçlu akıllı vida, yıldız havşa başlı matkap uçlu akıllı vida, silindir başlı matkap uçlu akıllı vida, akıllı ağaç vidası gibi bir çok çeşidi bulunmaktadır. 

Akıllı vidalar alçıpan yüzeyler, sunta ahşap yüzeyler, pvc ve alüminyum yüzeyler gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Akıllı vidalar birden çok alanda kullanılmakta ve her yüzey farklı özelliklere sahiptir. Ancak akıllı vidalar tüm bu alanlar için sadece baş kısmındaki tasarımda alana uygun değişiklik sağlamıştır genel hatları ve ucu hep aynıdır değişiklik sağlanmamıştır. Böylelikle her alanda deforme olmadan tüm akıllı vidalama işlemini kolaylıkla yapmaktadır. Üretildiği alüminyum, metal hammadde sayesinde de akıllı vidalar paslanmaz ve uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılmaktadır.

 

Vida Çeşitleri

 

 Bağlantı elemanı olarak hayatımızın her alanına girmiş olan vidaların ölçü sistemlerine, dış profillerine, helis yönüne, kullanım amacına, ağız yapısına, kullanım alanına, diş aralığına göre vida çeşitleri bulunmaktadır. Vida çeşitleri arasında kullanımı en yaygın olan vida diş profili üçgen tarzda olan havşa başlı vidalardır. Helis açıları oldukça küçük olan üçgen vidalar kendi içerisinde de ayrılmaktadır. Kesik üçgen diş yapısına sahip üçgen vidaların somun dişleri boşluksuz olarak kavranmış ise trapez vida olarak adlandırılır. Kolay çözülebilen sıkma kuvvetleri özellikleri sayesinde sıklıkla işlem yapma durumlarında kullanılırlar. Kare vidalar ise hızlıca sağlamlaştırır ve hareket vidası olarak kullanılmaktadırlar. Dişlerinin yüzeyleri daha kısa olan kare vidaların sıkma kuvvetlerin yetersizliği sürekli kullanıma imkan vermemektedir. Kare vidalar tek ağızlı ya da çok ağızlı olabilirler. Dış formlarına göre vida çeşitleri ise;

 

Yıldız Silindir Başlı Saç Vidaları

yildiz-silindir-basli-matkap-uclu-vida-ysb-sac-vidalari.png (14 KB)

Vida adını kendi formundan almıştır. Vidanın tornavida kısmının silindir görünümünden kaynaklıdır. Normal (YSB) ve matkap uçlu (YSB MUV) vida olarak iki çeşidi vardır. Saç, alüminyum, pvc, çelik profillerinin diğer yüzeylerle birleştirilmesinde veya sabitlenmesinde kullanılır. Genellikle galvaniz ve siyah kaplamadır.

 

Yıldız Havşa Başlı Saç Vidaları 

yildiz-havsa-basli-matkap-uclu-vida-yhb-muv-sac-vidalari.png (16 KB)

Baş kısmının düz ve havşa görüntüsünden ismini almıştır. Normal (YHB) ve matkap uçlu (YHB MUV) vida olarak iki çeşidi vardır. Yhb vidalar kullanılmak istenen yüzeyde önceden açılmış deliğe kendi dişini açan vida çeşididir.Yhb muv vidalar ise  kendi deliğini delen ve dişini açan akıllı vida çeşididir. Saç, alüminyum, pvc, çelik profil ve levhalarda, kompozit panellerde profillerde yüksek mukavemet sağlar.

 

Matkap Uçlu Yıldız Silindir Başlı Saç Vidalar

matkap-uclu-vida-kobibest.png (10 KB)

Farklı kullanım alanı olan ysb muv vidalar saç, pvc, alüminyum ve kompozit panellerde kullanılır. Vidanın maktap uçlu özelliği ile malzemeyi önceden bir delik olmaksızın deler geçer. Monte edildiği yüzeyden kolaylıkla çıkmaz, yüksek tutuş gücüne sahiptir.

 

Matkap Uçlu Yıldız Havşa Başlı Saç Vidalar (YHB MUV)

yildiz-havsa-basli-matkap-uclu-vida-yhb-muv-sac-vidalari.png (16 KB)

Vidanın dış formundaki havşa özelliğinden ismini almaktadır. Plastik, levha saç, panel gibi birçok yerde kullanılır. Matkap uçlu vidalar üstün delme kapasitesine sahip olduğu için matkap gerektirmez.Akıllı vida çeşididir.

 

Sunta Vidası

sunta-vida.png (19 KB)

Sunta vidası kullanım alanına göre isimlendirilmiş vida çeşitlerinden biridir. Yıldız havşa başlı formdadır. Her türlü ağaç, mdf, mobilya, doğrama, mutfak, inşaat sektöründe kerestelerde, sundurmalarda, balkonlarda kolay ve deformasyonsuz montaj için kullanılır. Sahip olduğu dişler sayesinde yüzeye yüksek tutuş gücüyle monte edilir.

 

Alçıpan Vidası

alcipan-vidasi-kobibest.png (15 KB)

Yıldız borazan başlı sivri uçlu, Yıldız borozan başlı matkap uçlu olarak iki formda bulunan vida çeşididir.Karbon çeliğinde üretilmektedir. Alçıpan levhaların farklı yüzeylerle birleştirilmesini sağlar.

 

Yıldız Silindir Başlı Metrik Vidalar

metrik-vida-kobibest.png (17 KB)

Kendi dişleri formunda açılmış deliklerden geçerek tek başına veya somun kullanılarak metal, ağaç, plastik parçaları birbirine tutturan düz yapıya sahip vidadır

 

Yıldız Havşa Başlı Metrik Vidalar 

yhb-metrik-vida-kobibest.png (18 KB)

Kendi dişleri formunda açılmış deliklerden geçerek tek başına veya somun, yıldız uçlu tornavida veya matkap ile mobilya, beyaz eşya gibi çeşitli yüzeylerde birleştirme işlemlerini gerçekleştirmek için tercih edilen en uygun vida çeşitlerinden biridir.

 

6 Köşe Başlı Matkap Uçlu Çatı Vidaları (Trapez Vida)

urun-trapez-vida.png (38 KB)

 Vidanın baş kısmının 6 köşe şeklinde ve üçgen formda olduğu için 6 Köşe Başlı Matkap Uçlu Vida olarak anılmaktadır. Çatı panellerin montajında zaman ve iş gücünden tasarruf sağladığı için kullanılır. Saç metallerde oluşabilecek sızıntıların önüne geçmek için trapez vidalar tercih edilir. Somun ile birlikte kullanıldığı yüzeylerde mevcuttur.

 

Poliüretan Panel Vidaları

sandvic-panel-vidasi.png (12 KB)

Poliüretan panel vidalar çatı panellerin montajında kullanılır. Vida da bulunan pullar sayesinde montaj edildiği yüzeyde su sızdırmazlar. Tork ayarlı akülü tornavida ile kullanılır. Galvaniz kaplamadır.

 

Kabin Vidaları

kabin-vidasi.png (9 KB)

Galvaniz kaplı bir görünüme sahip olan kabin vidaları sehpa, tv ünitesi, kitaplık, banyo dolabı gibi mobilya panellerinin birleştirilmesi için kullanılır. Yıldız başlı ve alyan başlı olmak üzere iki çeşit kabin vidası çeşidi mevcuttur.

 

Altı Köşe Trifon

trifon-vida.png (15 KB)

Trifon vida çeşidi altı köşe (civata) başlıdır. Diş aralıkları büyüktür ve otoparklarda bulunan delinatör,bariyer vs gibi ürünlerin zemine sabitlenmesinde,ahşap ürünlerin montajında kullanılır. Dayanıklılığını arttırmak için yüzeyi çinko kaplamalıdır.

 

Nalburiye ve hırdavat araç gereçleri ihtiyacımız olduğunda ilk aklımıza gelenlerden birisi vida çeşitleridir. Dolap ve oturma grubu gibi mobilyalarımızı monte etmek isterken ihtiyaç duyduğumuz vidalar ev tadilatlarımızda, hobi işlerimizde ve inşaat sektöründe de sıkça kullanılmaktadırlar. Vidalar yapıları bir araya getirmede önemli bir rol üstlenirler. Sahip olduğu dişli yapısı sayesinde ahşabı bağlama konusunda oldukça başarılı olan vidalar yine bu yapıları sayesinde çoğu yüzeyde de bu başarıyı sürdürürler. Vidaların kullanım alanının çeşitliliğinden dolayı farklı iş alanlarına ve farklı yüzeylere uygun çeşitli modeller üretilmiştir. Birçok farklı vida çeşitleri ve ölçüleri arasında seçim yaparken dikkat etmemiz gereken nokta kullanılacakları yüzeylere malzemelere uygun olmasıdır. Mesela betonda kullanılan vidanın kullanılacağı alana özgü bazı özelliklere sahip olması gereklidir. Beton ve benzeri yapılarda yapılacak monte işlemlerinde dişler daha sıkı olmalı ve dayanaklılığını artırmak bakımından çinko kaplamalı vidalar kullanılmalıdır.

İhtiyacınıza uygun seçim yapabileceğiniz vida çeşitlerinde sunta vidaları hatvesi ve diş yükseklikleri diğer vida çeşitlerinden farklı olma özelliğiyle karşımıza çıkar. Ahşap malzemeden yapılmış suntalar için özel olarak üretilmiş vidalardır ve ahşap, sunta, MDF montajlarında kullanılır. Yine diğer vidalardan farklı olarak ucu daha sivridir ve kullanımı kolay olmalıdır. Bunun nedeni suntada oluşacak hasarı önlemektir.

Bir diğer vida çeşidi matkap uçlu vida, bir diğer deyişle akıllı vidalardır. Uç kısmı özel bir malzeme sayesinde sivrileştirilmiş olan bu vidalar ahşap ve benzeri yüzeylerde kullanıma uygundur. Kullanırken ilk aşamada çivi gibi sabitlenir ve sonrasında tornavida yardımıyla döndürülerek sabitlenmesi sağlanır. Özel vida çeşitlerinde alüminyum ve pvc sektöründe kullanılan iki çeşitleri vardır. Bunlardan biri yıldız silindir başlı vidayken diğeri havşa başlı vidadır. Yıldız silindir başlı matkap uçlu vidalar yüzeydeki bağlantıyı sağlarken boşluk bırakmayan ve tam oturan vidalardır. Yıldız havşa başlı vidalar ise beyaz eşya ve mobilya gibi dış yüzeylerde sıklıkla kullanılır ve iz kalma olasılığını indirger. Bu vidalarda ölçü değişikliği yoktur. Bir diğer çeşidi de pulbaşlı olanlarıdır ve bu vidalar asma tavan montajlarında sıklıkla kullanılırlar. Vidalama işlemlerinde pul kullanımına ihtiyacı ortadan kaldırır ve tavan parçalarını birleştirmede önemli rol oynar.

Seyrek dişli vidalar bir diğer vida çeşididir ve dişleri kesik üçgen biçimindedir. Biçimi sayesinde boşluksuz hareket kabiliyeti yakalar ve istediğinizde kolayca çıkarabileceğiniz sıkma kuvveti sağlar. Sık sık takılıp çıkarılması gerektiren monte işlerinde oldukça tercih edilir. Trapez vida dişleri sayesinde dairesel olan hareketi çizgisel harekete çevirir. Özel vida çeşitlerinde Seyrek dişli ispanyolet vida ve CRP menteşe seyrek dişli vidalar bulunur.

Buldex vida olarak da bilinen dübelsiz montaj vidası sertleştirilmiş bir vida türüdür ve pvc alüminyum alanında sıklıkla kullanılır. Dübelsiz olarak beton ve benzeri malzeme montajlarında da sıklıklıkla kullanıldığı görülür. Özel diş yapısı sayesinde tozu atma özelliğine sahiptir ve yüksek tutuş sağlar.

Web sitemizde sunta vidası, matkap uçlu vida çeşitleri, trapez vida, buldeks vida, akıllı vida, sandviç panel vidaları, ispanyolet vida ve birçok vida çeşitleri satışa sunulmaktadır. Vida çeşitlerinin kullanımı yaygın olsa da zaman zaman yanlış malzeme üzerinde yanlış vidalar kullanılmakta ve istenmeyen sorunlarla karşılaşılmaktadır. İhtiyacınız olan vida bağlantı ürünleri hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz teknik ekibimizden görüş alabilir, kullanım alanınıza uygun vida çeşitleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Vida çeşitlerini ve ihtiyacınız olan tüm malzemeleri hızlı kargo gönderimi, orjinal ürün garantisi ve uygun fiyat avantajıyla Kobibest.com online satış mağazamızdan güvenle satın alabilirsiniz.

 

Akıllı Vida Çeşitleri

 

Akıllı vidalar, her sektör için vazgeçilmez kullanımı kolay paslanmaz vida çeşitlerindendir. Kendi deliğini kendi açarak diğer vidalar arasında farklılık gösterip işlevsellik kazandıran akıllı vidaların her sektörün ihtiyaçlarına uygun birden farklı akıllı vida çeşidi mevcuttur. Bu akıllı vida çeşitleri vidanın dış formundaki baş kısmının şekline göre sınıflandırılmaktadır. Akıllı vida çeşitleri genel olarak saç vidalarına benzetilse de farklı baş kısımlarına sahip olan vidalar saç vidası ile akıllı vida arasında farkı oluşturmuştur. Yıldız havşa başlı akıllı vidalar, trapez akıllı vidalar, anahtar başlı akıllı vidalar, pul başlı akıllı vidalar, mercimek başlı akıllı vidalar, oval başlı akıllı vidalar, yıldız silindir başlı vidalar gibi akıllı vida çeşitleri vidaların baş kısımlarına göre isimlendirilmiştir. Bu akıllı vidalardan bazıları inşaat sektöründe bazıları alüminyum pvc sektöründe kimisi de ahşap sunta mobilya sektöründe kullanılmaktadır. 


Akıllı Vida Ölçüleri

Neredeyse hayatımızın her alanında karşımıza çıkan bu akıllı vida çeşitleri arasında da akıllı vida ölçülerine göre sınıflandırılmıştır. Akıllı vidalar 3,9x13, 3,9x32, 4,2x16, 4,2x45 gibi farklı ölçülere sahiptir her akıllı vida çeşidinin de kendine özgü vida boyutları mevcuttur. 

 

Trapez Başlı Akıllı Vida Ölçüleri

Akıllı Alçıpan Vidası Ölçüleri

Mercimek Başlı Pul Başlı Akıllı Vida Ölçüleri

Yıldız Havşa Başlı Akıllı Vida Ölçüleri

Yıldız Silindir Başlı Akıllı Vida Ölçüleri

Akıllı Vida Ölçüleri

4,8X19 Trapez Başlı Akıllı Vida

3,5x25 Alçıpan MUV Vida

3,9X13 Mercimek Başlı Akıllı Vida

3,9x13 YHB MUV Akıllı Vida

3,9x13 YSB MUV Akıllı Vida

Akıllı Vida Ölçüleri

4,8x25 Trapez Başlı Akıllı Vida

3,5x35 Alçıpan MUV Vida

3,9x16 Mercimek Başlı Akıllı Vida

3,9x16 YHB MUV Akıllı Vida

3,9X16 YSB MUV Akıllı Vida

Akıllı Vida Ölçüleri

5,5x25 Trapez Başlı Akıllı Vida

 

3,9x19 Mercimek Başlı Akıllı Vida

3,9x19 YHB MUV Akıllı Vida

3,9X19 YSB MUV Akıllı Vida

Akıllı Vida Ölçüleri

5,5x32 Trapez Başlı Akıllı Vida

 

3,9x25 Mercimek Başlı Akıllı Vida

3,9x22 YHB MUV Akıllı Vida

3,9X22 YSB MUV Akıllı Vida

Akıllı Vida Ölçüleri

5,5x38 Trapez Başlı Akıllı Vida

 

4,2x16 Mercimek Başlı Akıllı Vida

3,9x25 YHB MUV Akıllı Vida

3,9X25 YSB MUV Akıllı Vida

Akıllı Vida Ölçüleri

5,5x50 Trapez Başlı Akıllı Vida

 

4,2x19 Mercimek Başlı Akıllı Vida

3,9x28 YHB MUV Akıllı Vida

3,9X32 YSB MUV Akıllı Vida

Akıllı Vida Ölçüleri

5,5x60 Trapez Başlı Akıllı Vida

 

4,2x25 Mercimek Başlı Akıllı Vida

3,9x32 YHB MUV Akıllı Vida

4,2X13 YSB MUV Akıllı Vida

Akıllı Vida Ölçüleri

6,3x25 Trapez Başlı Akıllı Vida

 

 

4,2x13 YHB MUV Akıllı Vida

4,2X16 YSB MUV Akıllı Vida

Akıllı Vida Ölçüleri

6,3x32 Trapez Başlı Akıllı Vida

 

 

4,2x16 YHB MUV Akıllı Vida

4,2X19 YSB MUV Akıllı Vida

Akıllı Vida Ölçüleri

6,3x38 Trapez Başlı Akıllı Vida

 

 

4,2x19 YHB MUV Akıllı Vida

4,2X22 YSB MUV Akıllı Vida

Akıllı Vida Ölçüleri

6,3x50 Trapez Başlı Akıllı Vida

 

 

4,2x22 YHB MUV Akıllı Vida

4,2X25 YSB MUV Akıllı Vida

Akıllı Vida Ölçüleri

6,3x60 Trapez Başlı Akıllı Vida

 

 

4,2x32 YHB MUV Akıllı Vida

4,2X38 YSB MUV Akıllı Vida

Akıllı Vida Ölçüleri

6,3x70 Trapez Başlı Akıllı Vida

 

 

4,2x38 YHB MUV Akıllı Vida

4,2X45 YSB MUV Akıllı Vida

Akıllı Vida Ölçüleri

6,3x80 Trapez Başlı Akıllı Vida

 

 

4,2x45 YHB MUV Akıllı Vida

4,2X50 YSB MUV Akıllı Vida

Akıllı Vida Ölçüleri

 

 

 

4,8x16 YHB MUV Akıllı Vida

4,8X16 YSB MUV Akıllı Vida

Akıllı Vida Ölçüleri

 

 

 

4,8x19 YHB MUV Akıllı Vida

4,8X22 YSB MUV Akıllı Vida

Akıllı Vida Ölçüleri

 

 

 

4,8x22 YHB MUV Akıllı Vida

4,8X38 YSB MUV Akıllı Vida

Akıllı Vida Ölçüleri

 

 

 

4,8x25 YHB MUV Akıllı Vida

4,8X50 YSB MUV Akıllı Vida

Akıllı Vida Ölçüleri

 

 

 

4,8x32 YHB MUV Akıllı Vida

4,860 YSB MUV Akıllı Vida

Akıllı Vida Ölçüleri

 

 

 

4,8x35 YHB MUV Akıllı Vida

<
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.