sadsad x
asdasd
POP-UP.jpg (296 KB)
Toplam 20 ürün görüntüleniyor.

Vida Çeşitleri

Nalburiye ve hırdavat araç gereçleri ihtiyacımız olduğunda ilk aklımıza gelenlerden birisi vida çeşitleridir. Dolap ve oturma grubu gibi mobilyalarımızı monte etmek isterken ihtiyaç duyduğumuz vidalar ev tadilatlarımızda, hobi işlerimizde ve inşaat sektöründe de sıkça kullanılmaktadırlar. Vidalar yapıları bir araya getirmede önemli bir rol üstlenirler. Sahip olduğu dişli yapısı sayesinde ahşabı bağlama konusunda oldukça başarılı olan vidalar yine bu yapıları sayesinde çoğu yüzeyde de bu başarıyı sürdürürler.  Vidaların kullanım alanının çeşitliliğinden dolayı farklı iş alanlarına ve farklı yüzeylere uygun çeşitli modeller üretilmiştir. Birçok farklı vida çeşitleri ve ölçüleri arasında seçim yaparken dikkat etmemiz gereken nokta kullanılacakları yüzeylere malzemelere uygun olmasıdır. Mesela betonda kullanılan vidanın kullanılacağı alana özgü bazı özelliklere sahip olması gereklidir. Beton ve benzeri yapılarda yapılacak monte işlemlerinde dişler daha sıkı olmalı ve dayanaklılığını artırmak bakımından çinko kaplamalı vidalar kullanılmalıdır.

İhtiyacınıza uygun seçim yapabileceğiniz vida çeşitlerinde sunta vidaları hatvesi ve diş yükseklikleri diğer vida çeşitlerinden farklı olma özelliğiyle karşımıza çıkar. Ahşap malzemeden yapılmış suntalar için özel olarak üretilmiş vidalardır ve ahşap, sunta, MDF montajlarında kullanılır. Yine diğer vidalardan farklı olarak ucu daha sivridir ve kullanımı kolay olmalıdır. Bunun nedeni suntada oluşacak hasarı önlemektir.

Bir diğer vida çeşidi matkap uçlu vida, bir diğer deyişle akıllı vidalardır. Uç kısmı özel bir malzeme sayesinde sivrileştirilmiş olan bu vidalar ahşap ve benzeri yüzeylerde kullanıma uygundur. Kullanırken ilk aşamada çivi gibi sabitlenir ve sonrasında tornavida yardımıyla döndürülerek sabitlenmesi sağlanır. Özel vida çeşitlerinde alüminyum ve pvc sektöründe kullanılan iki çeşitleri vardır. Bunlardan biri yıldız silindir başlı vidayken diğeri havşa başlı vidadır. Yıldız silindir başlı matkap uçlu vidalar yüzeydeki bağlantıyı sağlarken boşluk bırakmayan ve tam oturan vidalardır. Yıldız havşa başlı vidalar ise beyaz eşya ve mobilya gibi dış yüzeylerde sıklıkla kullanılır ve iz kalma olasılığını indirger. Bu vidalarda ölçü değişikliği yoktur. Bir diğer çeşidi de pulbaşlı olanlarıdır ve bu vidalar asma tavan montajlarında sıklıkla kullanılırlar. Vidalama işlemlerinde pul kullanımına ihtiyacı ortadan kaldırır ve tavan parçalarını birleştirmede önemli rol oynar.

Seyrek dişli vidalar bir diğer vida çeşididir ve dişleri kesik üçgen biçimindedir. Biçimi sayesinde boşluksuz hareket kabiliyeti yakalar ve istediğinizde kolayca çıkarabileceğiniz sıkma kuvveti sağlar. Sık sık takılıp çıkarılması gerektiren monte işlerinde oldukça tercih edilir. Trapez vida dişleri sayesinde dairesel olan hareketi çizgisel harekete çevirir. Özel vida çeşitlerinde Seyrek dişli ispanyolet vida ve CRP menteşe seyrek dişli vidalar bulunur.

Buldex vida olarak da bilinen dübelsiz montaj vidası sertleştirilmiş bir vida türüdür ve pvc alüminyum alanında sıklıkla kullanılır. Dübelsiz olarak beton ve benzeri malzeme montajlarında da sıklıklıkla kullanıldığı görülür. Özel diş yapısı sayesinde tozu atma özelliğine sahiptir ve yüksek tutuş sağlar.

 

Vida Fiyatları

Vidalar yapıların birbirine tutunmasını sağlayan araçlardır. Piyasada birçok farklı markada ve boyutlarda bulunan vidalar aynı zamanda kullanıldığı yüzeye uygulanmasına göre de farklı vida çeşitleri ve ölçüleri barındırır. Üretim özelliklerine ve markalarına göre vida fiyatları farklılık gösterek karşımıza çıkabilirler. İhtiyacınıza göre değişim gösterebilecek bu farklılıklardan kaynaklı net bir fiyat vermek güç ancak vidalar genel olarak toplumun her kesimine hitap eden fiyat oranlarına sahiptir. Her istek ve ihtiyaca yönelik seçeneklerin mevcut olduğu vida piyasasında vidanın kullanım alanı ve vidanın yapısı fiyatı değiştiren etkenlerdendir. Farklı boyut ve ürün materyali de fiyatlandırmayı değiştirir. Ekonomik olarak toplu almak bütçenizde olumlu etki yaratabilir ancak ihtiyacınız olmayacağı kadar satın almak da ürünlerin elinizde kalmasıyla sonuçlanabileceğinden daha maliyetli olmasına yol açabilir. Bu noktada ihtiyaç duyduğunuz vida çeşit ve boyutunu belirlemek; sonrasında ihtiyaç duyduğunuz miktarı ve ilerde bu vidalara ihtiyaç duyma ihtimalinizi hesaplamanız size daha hesaplı vida satın alma imkanı sunacaktır.

vida çeşitleri.jpg (15 KB)

 

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.