sadsad x
asdasd
Vida Çeşitleri Nelerdir ? Dübel nedir ? Civata Vida Farkı Nedir ?

Vida Çeşitleri Nelerdir ? Dübel nedir ? Civata Vida Farkı Nedir ?

09 Eylül 2022

Vida çeşitleri ve vida nedir ne işe yarar sorusu günümüzde oldukça sorulmaktadır. Vida silindirik veya konik yüzeyde eğri bir biçimde açılmış oluklara denilen addır. Mobilya , ev aletleri , kapı , pencere , banyo dolabı gibi bir çok çeşitli yerlede kullanılmaktadır. Asıl amacı iki veya daha fazla yeri birleştirmek ve bu birleştirme esnasında parçaya zarar vermemektir. Yaşam alanlarımızda yeri doldurulmayacak bir yapı malzemesidir. Çok amaçlı ve çok çeşitli yerlerde kullanıldığı için birçok vida çeşidi bulunmaktadır.

Vidalar dişlerine göre 5 gruba sahiplerdir ;

 • Üçgen vida
 • Yuvarlak vida
 • Trapez vida
 • Kare vida
 • Testere vida

 

Akıllı Vida

Akıllı vida diğer vida çeşitlerinden farklı olarak sabitlenmesi istenilen yüzeye kendi deliğini açarak vidalama işlemi yapan vidaya denmektedir.Akıllı vidaların diğer adı matkap uçlu vidalardır.Akıllı vida çoğu yüzeyde matkapsız kendi deliğini kendisi açar ve böylece daha rahat ve kolay kullanımı vardır.Böylece özellikle sıklıkla vida kullanan atölyeler ve işletmeler zamandan ve güçten akıllı vida sayesinde tasarruf etmişlerdir. Kısaca özetlemek gerekirse vidayla akıllı vidanın arasındaki fark akıllı vidanın özellikle ahşap ve metal gibi zorlu yüzeylerde maktapsız vidalanabilmesi normal vidanın ise matkaba ihtiyaç duymasıdır. Akıllı vida çeşitleri birçok üründen oluşmaktadır.Mercimek başlı matkap uçlu akıllı vida, akıllı sac vidası, pul başlı matkap uçlu akıllı vida, yıldız havşa başlı matkap uçlu akıllı vida, silindir başlı matkap uçlu akıllı vida, akıllı ağaç vidası gibi akılı vida çeşitleri vardır. Akıllı vidalar genellikle 5 cm – 12 cm uzunluğu arasındadır . Ortalama 5,5 mm çapında üretilir fakat bu vidalar ihtiyaca göre farklı ölçülerde imal edilebilmektedir.

Sunta Vidası

 

Sunta vidasının diğer adı ahşap vidasıdır. Halk arasında ağaç vidası olarak da bilinir. Sunta vidası kullanım alanına göre isimlendirilmiş vida çeşitlerinden biridir. Sunta vidalarının baş kısımları ahşap ürünleri bozmayacak şekilde yapılmaktadır .Yıldız havşa başlı formdadır. Sunta vida ağaç, mdf, mobilya, doğrama, mutfak, kerestelerde, balkonlar gibi birçok alanda kolay ve deformasyonsuz montaj için kullanılır. Ahşap vidanın dişleri kuvvetlidir böylece güçlü monte özelliği vardır .Sunta vidası satın almak ve sunta vidası fiyatlarını ögrenmek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Saç Vidaları

Saç vidaları diğer vidalardan farklı olarak daha güçlü ve serttir. Böylece vida çakılması zor olan çelik, metal, bakır gibi yerlere özel tasarlanmıştır. Sac vidalarını genellikle inşaat ve imalatcılar metaller üzerinde kullanır. Özetle saç vidalar sac metal ile birlikte kullanılmak üzere özel yapım vidalardır.Diğer vidalardan farklı olarak dıştan dişliyle kaplanmış bir sap ile fark yaratır.

Yıldız Silindir Başlı Saç Vidaları

Yıldız silindir başlı saç vidaları ismini görüntüsünden almıstır. YSB ve YSB MUV vidası olarak iki çeşide sahiptir. Saçlarda, profillerde ve pvc'lerde sıklıkla kullanılır.

 

Yıldız Havşa Başlı Saç Vidaları 

Yıldız havşa başı saç vidası da YHV ve YHB MUV olarak iki çeşide sahiptir. Yhb vidalar matkapla önceden açılmış deliğe kendi dişini açar. Yhb muv ise matkaba gerek kalmadan kendi deliğini deler ve dişini açar. Akıllı vidalarda en çok satın alınan ürünlerin başında gelmektedir. Yıldız havşa başlı saç vidası da saçlarda pvclerde kullanılırken aynı zaman kompozit panellerde oldukça sağlamlık sağlar.

 

Buldex Vida

Buldex vida dayanıklılığıyla ünlü vidalardandır. Sağlamlaştırmak için çinko ile kaplanmaktadır. Beton ve benzeri malzemelerde kullanılır. En büyük özelliği ise dübelsiz kullanılmasıdır. Buldeks vidalar pvc ve alüminyum doğrama ürünlerinde sıklıkla tercih edilen bir vida çeşidir. Bunun dışında pencerelerde kapılarda dübelsiz monte edilebildigi için rahatlıkla kullanılabilir. Buldex vida fiyatları ve çeşitleri için tıklayınız.

 

Alçıpan Vidası

Alçıpan vidası yıldız borazan başlı sivri uçlu, yıldız borozan başlı matkap uçlu olarak ikiye ayrılır.Karbon çeliğinde yapılmaktadır. Alçıpanın metal gibi yüzeylerle birleşmesini sağlamak amacıyla kullanılır. Alçıpan vida paslanmaması için genellikle siyah kaplıdır.

Trapez vida

Trapez vida dişleri üçgendir. Kolay sökülüp kolay takılır. Bu yüzden sık sökülüp takılan yerlerde çok tercih edilir.Metallerde, dış yüzeyde özelliklede çatılarda kullanılır. Matkap ile monte edilir .Sızıntılardan korunmak için trapez vida tercih edilebilir. Trapez vidalar bazen somun ile kullanılabilmektedir. Trapez vida çeşitleri ve trapez saç vidası fiyatları için tıklayınız.

Kabin Vidası

Kabin vidası sehbalarda , kitaplıklarda yani genellikle evdeki eşyalar için kullanılan bir vida çeşidir. Yıldız Başlı ve alyan başlısı bulunmaktadır.

Trifon Vida

Trifon vida en ünlü ve en güçlü ağaç vidası çeşitlerinden biridir. En belirgin özelligi gövdesinin kalın olması ve dişlerinin oldukça geniş olmasıdır.Çoğunlukla civatalıdırlar. Dayanıklıklılığı çok yüksektir bu yüzden güçlü vidalama işlerinde tercih edilir. En çok tercih edilen alan ise asfaltlar ve ahşap vidalamadır ama trifon vidalar bunalrın dısında bir çok alanda monte işlemi için kullanılmaktadır. Trifon vidalar daha çok sağlamlık verimi sağlaması için trifon vida dübeli ile birlikte de kullanılmaktadır. Matkap yardımıyla montajı oldukça basittir. Trifon vida fiyatları için tıklayınız.

Dübel Nedir ? Dübel Çeşitleri ve Çelik Dübel Fiyatları

Dübel vidanın direk girmediği , tutunamadığı deliklerde sağlamlaştırıcı plastik yada çelik yapılı parçadır. Kısaca sabitleme ve sağlamlastırmak için kullanılan bir bağlantı ürünüdür. Dübelleri birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekildedir ;

Asma Tavan Dübeli ;

Asma tavanlarda kullanılan dübele denir. Askı parçalarıyla uyumlu dübellerdir.

 

Ağır Yük Dübeli ;

Ağır yük dübeli ismindede anlayabilceğimiz gibi yüksek kilolu yüklerde kullanılır.

S Tipi Dübel ;

S tipi dübeller çekmeli dübel olarak da bilinir. Bu dübellerde genellikle ağır yüklerde kullanılır. Özellikle tavanda betonlarda oldukça tercih edilir.

Klipsli Dübel ;

Klisli dübeller en kolay monte edilen pratik dübellerin başında gelmektedir. Kullanımı hızlıdır ve orta ağırlıkta ki yükler için idealdir.

Gömlekli Dübel ;

Gömlekli dübeller düşük kaliteli betonlarda tercih edilir. Aynı zamanda tercih edlin alanda yükün çok ağır olmaması gerekmektedir. Kısa deliklerde kullanım uygundur.

 

Kancalı Dübel ;

Kancalı dübeller kısa deliklerde kullanılır. Orta ve ağır yüklerde kullanılması tavsiye edilmez. Uç kısmı kanca şeklinde olduğu için halk arasında kancalı dübel olarak bilinir.

 

Gaz Beton Dübeli ;

Gaz beton yüzeyler için kullanımı uygundur. Plastikdir ve spiral görünümlüdür. Genellikle dış cephelerde ısı yalıtım malzemelerinde tercih edilir.

Plastik Dübel ;

Hemen hemen her türlü malzemeye uygulanan uygun fiyatlı dübellerdir. Dübelin ölçüsüne göre vida seçilir ve uygulaması oldukça kolaydır. Dübelin ölçüsüne göre vida seçimi yapmakla uğraşmak yerine sitemizden dübel vida seti alabilirsiniz.

 

En çok kullanılan dübel çeşitlerini sizler için görselleriyle birlikte sıraladık. Son zamanlarda en çok kullanılan dübel çeşidi ; çelik dübeller fiyat olarak da oldukça makuldür. Ortalama bir fiyat vercek olursak dübeller tane olarak sitemizde 1 TL'den satılmaktadır. Dübelin kalitesine ve cinsine bağlı olarak bu fiyat düşüp artabilmektedir. Daha fazla bilgi almak ve çelik dübel çeşitlerini incelemek için Kobibest.com'u ziyaret edebilirsiniz.

Civata Nedir ? Civata Çeşitleri Nelerdir ? Civata ve Vida Farkı ?

Dübel çeşitlerinden ve vida çeşitlerinden bassetmiş iken civatalara değinmeden geçmek olmazdı. Bizde sizin için uzun soluklu bir araştırma yaptık ve kafanızda ki tüm soru işaretlerini çözmeye hazırız. Öncelikle civata nedir sorusundan başlayalım . Civata altıgen başlı , parçaların deliklerine sıkıştırılan bir bağlantı ürünüdür. Civatalar ve somunlar genellikle birlikte kullanılmaktadır. Somun civatanın daha iyi sıkıştırılmasını sağlamaktadır. Civatalar genellikle standart boylarda olsalarda özel istekler ile farklı boyutlarda üretilebilmektedir.

Civata çeşitlerinden bassedicek olursak civatalar genellikle baş ve gövde kısımlarına göre çeşitlendirilir. Havşa başlı civatalar , tornavida ağızlı civatalar , allen civatalar , altı köşe başlı civatalar gibi baş kısmı farklı civatalar bulunmaktadır.En çok kullanılan tava civatalarıdır. Tava civatası Genellikle inşaatlarda saçları bir uçtan bir uca bağlamak amacıyla kullanılır. Bunlar dısında başsız civata olarak saplama örneğini verebiliriz. Saplamalar genellikle sık takılıp çıkarılan işlerde kullanılır.

Peki bütün bu anlatılanlardan sonra aklınıza şu soru gelmiş olabilir ; Civata ve Vidanın Arasındaki Fark Nedir ? Civata ve vida farkını en basit şekilde özetlemek gerekirse civatalar somun ile birlikte kullanılır ve vidaya göre daha büyük boyuttadırlar. Bunun dısındaki en bariz fark civatalar vidalar gibi delme işini yapamazlar.

Perçin Çeşitleri , Pop Perçin Ölçüleri Nelerdir ?

 

Son olarak vida bağlantı elemanlarının önemli parçalarından olan perçinler hakkında bilgi vermek gerekirse ;

Perçin , iki yada daha çok parçayı birbirine bağlamak için veya deliklerden geçip şişkinleştiren metal çubuklardır. Birleştirme yerlerinde dişe ihtiyaç duyulmaz ve ince malzemelerde rahatlıkla kullanılması mümkündür. Perçinin asıl amacı sökülemeyen bir birleştirme sağlamaktır.Kısacası perçin bir tutucu görevi görmektedir. Peki pop perçin nedir derseniz pop perçin perçin çeşitlerinden biridir. Kör perçin olarak da bilinmektedir. Pop perçinler genellikle çeliklerde , demirlerde ve alüminyumlarda dişsiz birleştirilme amaçlı kullanılır.

Pop perçin ölçüleri şu şekildedir ;

 • 3 x 12
 • 3 x 15
 • 3 x 6
 • 3 x 8
 • 3 x 10
 • 4 x 10
 • 4 x 12
 • 4 x 20
 • 4 x 25
 • 4 x 6
 • 4 x 8
 • 5 x 10
 • 5 x 12
 • 5 x 15
 • 5 x 20
 • 5 x 25
 • 5 x 8
 • 4 x 15

 

 

 

Söz konusu vida çeşitleri , akıllı vida fiyatları ,dübel çeşitleri , cıvata çeşitleri ve perçinler hakkında daha fazla bilgi almak ve fiyatları incelemek için kobibest.com 'u ziyaret edebilirsiniz . Toptan vida satışlarımızda 6 koli ve üzeri kargo ücretimiz bulunmamaktadır. Vida çeşitleri ve fiyatları ayrıca diğer bağlantı elemanları hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

 

Paylaş :
Etbis Ticaret İmzası
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.