sadsad x
asdasd
kargobedava.jpg (63 KB)
İzolasyon Nedir ? En İyi Yalıtım Malzemeleri Nedir ? İzolasyon Çeşitleri Nelerdir ?

İzolasyon Nedir ? En İyi Yalıtım Malzemeleri Nedir ? İzolasyon Çeşitleri Nelerdir ?

28 Ekim 2022

İzolasyon Nedir ? En İyi Yalıtım Malzemeleri Nedir ? İzolasyon Çeşitleri Nelerdir ?

İzolasyon diğer adıyla yalıtım binaları ve bulunduğunuz ortamı dışarıdan gelen olumsuz durumlardan korumak için yapılan uygulamalardır. İzolasyona kısaca yapıları korumak için oluşturulan bariyerdir desek yanlış olmaz . İzolasyon bizi kışın soğuktan yazın sıcaktan koruyan , ortama dışardan gürültü girmesini sağlayan ve böylece insan hayatını kolaylaştıran bir tekniktir. İzolasyonun çeşitleri bulunmaktadır ve bu çeşitler uygulamak için farklı teknikler ve ürünlere ihtiyaç duyulur.

İzolasyon Çeşitleri / Yalıtım Çeşitleri Nelerdir?

Isı İzolasyonu

Isı izolasyonu binaları ve ortamı aşırı soğuktan yada aşırı sıcaktan korumaya yarayan izolasyon çeşididir. Bir dış yapının boyutu ne kadar geniş ve büyükse ısı yalıtımınında önemi o okadar büyüktür. Bunun nedeni dış yüzeyin büyüklüğüyle eş orantılı olarak ısı kaybı yaşanmaktadır.

En iyi ısı yalıtımı malzemelerinden biri olan köpükler ülkemizde en çok kullanılan izolasyon malzemelerindendir. Poliüretan köpük kimyasal bir polimerden oluşmaktadır. Havadaki nem ile genleşir ve 25 kat oranla genişer ve yüzeyi doldurur. Yapıştırıcılığı çok yüksek olan bu ürün sağlam bir şekilde yapışır ve ileriki dönemlerde de güçlü bir şekilde yapışmaya devam eder. Poliüreten köpük ısı yalıtım malzemesi olarak kullanıldığında ortam çok soğumadığı için klima yada doğalgaz kullanımınıda azaltır. Böylece tasarruf sağlanmış olur. Uzun ömürlü yapısı ve ekonomik fiyatlarıyla birçok ısı izolasyon malzemesinin önüne geçmektedir.

Su İzolasyonu

Su izolasyonu yapılardaki nemi azaltmaya , kötü kokuları önlemeye , küfleşmeden korumaya yardımcı olan yalıtım çeşidir. Böylece yapıların ömrünü uzatır. Suyun binalara verdiği hasar gözle görülür olmasada oldukça yüksektir. Su izolasyonu sayesinde bu hasar etkili bir şekilde azalır. Böylece yapılan yalıtım sayesinde yapının uzun ömürlü olması kısa vadede masraf çıkarmaması ekonomik olarak da faydalıdır . Su izolasyonu yapılar dışında çatılarda , balkonlarda , havuzlarda da kullanılmaktadır.Ayrıca evlerde tavanlardan akan suyun da su yalıtımı ile önüne geçilmiş olur.

Su yalıtımında kullanılan malzemelerin başında gelen poliüretan köpükler uygun fiyatlı olması ve uzun ömürlü olmasıyla yüksek avantajlar sağlar. Bu köpükler sayesinde küflenme , koku yada rutubet sorunuyla uzun yıllar karşılaşılmamaktadır.

Ses İzolasyonu

Ses izolasyonu dışarıdan gelen sesi ve içeriden giden sesi azaltmak amacıyla uygulanan izolasyon çeşididir . Özellikle sinema salonları, opera salonları gibi çok gürültülü yerlerde sıkça kullanılır. Bu yerler dışında ülkemizde ki hemen hemen her yapıda ses izolasyonu vardir. Böylece gürültü kirliliğinin önüne geçilmesi amaçlanmıştır.

Akustik süngerler, ahşap akustik paneller, titreşim izolatörleri, ağır ses bariyerleri, kontakt yapıştırıcılar, kauçuk bağlantı aparatları, polietilen bant, perlitli sıva, şap kenar bant ses yalıtım malzemeleri kullanılarak ses yalıtımı sağlanmaktadır.

Yangın Yalıtımı

Yangın yalıtımı can ve mal kaybının en aza indirilmesi amaçlanarak yapılan yalıtım çeşididir. Yangın esnasında kolay kolay yanmayacak yangın yalıtım malzemeleri ile bu işlem gerçekleşir. Bu malzemelerden bazıları alçı levha , cam fitili , ısı dayanıklı boyalar , özel kapılar , camköpükleri , ve bazı mastiklerdir.

Çatı Yalıtımı

Çatı yalıtımı , yapılardaki çatılardan su akmasına yada çatlamış çatılardan içeriye su girmesine engel olma amaçlı yapılan yalıtım çeşididir . Bu izolasyonun yapılmadığı zaman içeriye akan sular neme neden olmaktadır. Bu rutubet insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Çatı izolasyonu için kullanılan malzemeler en çok sosis mastikler , akrilik mastikler ve silikon mastiklerdir. Bu ürünler dışında zift ile membran da kullanılmaktadır.

Çatı izolasyon fiyatları sitemizde oldukça uygundur. Bu ürünlerin tedariği ve detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Pencere İzolasyonu

Pencere izolasyonu genellikle yapıda ısı kaybı yaşanmaması için yapılan izolasyon çeşididir. Çift cam kullanımı genellikle bu sorunu çözmektedir ve ısı kaybını oldukça azaltmaktadır . Çift cam dışında pencerelerde kullanılan eskimiş kıl fitilleri değiştirmekte pencere izolasyonuna katkı sağlar. Yapıya giren soğuk havalar için çift cam ve kıl fitil dışında pencere bantlarıda kullanılmaktadır.Ayrıca pencerenin pvc kanatlarında oluşan tahribatları için silikon mastik kullanımı yaygındır.

İzolasyon Markaları ve İzolasyon Ürünleri

Zamanla gelişen ve gelişen dünyayla birlikte izolasyonun önemi yıllar geçtikçe daha çok artmaktadır. Yüzlerce izolasyon ürünü , onlarca izolasyon malzemesi üreten marka bulunmaktadır. Bu markalardan akla gelen ilk kaliteli ve uygun fiyatlı markalar şüphesiz ki ABC Sealants , Wacker , Soudal , Selsil ve Memo Chem'dir. Bu dev markalar yıllardır izolasyon malzemeleri konusunda kendini ispatlamış , kalitesinden ödün vermeyen markalar arasındadırlar. Bu markaların çeşitleride oldukça kaliteli ve ürün bazında fazladır.Genellikle bir kimyasal dübelin kullanımını kolaylaştırmak için kimyasal dübel tabancaları kullanılmaktadır. Yada bir mum silikon kullanımı için tabancaya ihtiyaç duyulur. Bunun içinde mum silikon tabancaları kullanılmaktadır. Bu ek malzemelerde sitemizde oldukça uygun fiyatlardan satılmaktadır. Bu Markaların yüzlerce çeşit izolasyon ürünü bulunmaktadır. Bu markaların ürünlerine web sitemizden bakabilir fiyatlarını detaylı inceleyebilirsiniz .

İzolasyon Fiyatları

İzolasyon fiyatları yapılcak yalıtım çeşidine ve yapıya göre değişiklik göstermektedir.Örneğin bir dış cephe izolasyon fiyatı kullanılcak ürüne , markasına yada yalıtım yapılcak yapıya göre değişir. İzolasyon malzemeleri fiyatları sitemizde uygun fiyatlara satılmaktadır. Ayrıca toptan alımlarda özel iskontolarımızda mevcuttur. Detaylı bilgi için bizi arayabilir yada sitemize göz gezdirebilirsiniz. Ayrıca aktif kampanyalarımızı inceleyip yararlanmayı unutmayın .

Paylaş :
Etbis Ticaret İmzası
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.